Novela OSŘ

 V Česku existuje zcela unikátní systém vymáhání dluhů, který nenajdete jinde v Evropské unii. Můžeme mu říkat Systém extrémních náhrad pro advokáty, který z malého několikastovkového dluhu rychle vytvoří dluh několikatisícový. Pokud jej dlužník nezaplatí, dostává se jeho dluh k exekutorovi, což znamená další několikatisícové navýšení. A odsud už je jen krok k dluhové pasti, do které se nechytají jen sociálně slabí, ale stále více i příslušníci střední třídy.

 

 
Extrémní náhrady přirozeně vytvořily byznys s dluhy nevídaných rozměrů. Advokátní kanceláři dnes stačí být živa z jedné smlouvy s velkým věřitelem, např. dopravním podnikem, pro který vymáhá pokuty za jízdu načerno a do jednoduchých formulářů jen zadávat osobní údaje nových dlužníků. Ale malých dluhů je tolik a odměna z akaždý z nich je téměř 5000 Kč tak, proč se nepoohlédnout i jinde. Nezaplacené upomínky v knihovnách, pár dlužných sto korun za zdravotní pojištění či nedoplatek u operátora, od kterého jste odešli.Vše se počítá. 
 
Otcem Systému je bývalý ministr spravedlnosti a advokát Pavel Němec. Ten novelizoval vyhlášku, která za vymáhání dluhu ve výši 1 Kč po změně přiznávala advokátovi náhradu 5.100 Kč. Od té doby došlo dvakrát k mírnému zlevnění, ale i současná výše náhrad je stále mnohonásobně dražší než v Německu, Polsku a dalších zemích EU. Systém kritizovala ve své poslední zprávě i Světová banka.
 
Navíc podle údajů Exekutorské komory exekuce za malé dluhy tvoří v Česku většinu (pohledávky do 5000 Kč více než 30% exekucí, pohledávky do 10 000 Kč více než 50% exekucí). Počty exekucí rostly, a vymahatelnost klesala. Přesto žádná zásadní změna roky nepřišla.
 
Teď se ale našla - napříč politickým spektrem- skupina poslanců v čele se čtveřicí, kteří chtějí nemravný Systém změnit.  Helena Lanšádlová (TOP09), Jan Bartošek (KDU), Marek Benda (ODS) a Jan Chvojka (ČSSD) a další předložili Novelu občanského soudního řádu, která náhrady pro advokáty snižuje přibližně na 600 až 900 Kč, a to u dluhů do 10 000 Kč.
 

Novela občanského soudního řádu zatím prošla prvním čtením ve Sněmovně. Má před sebou ještě dlouhou a klikatou cestu. Tu můžete sledovat na těchto stránkách, na našem Facebooku a webu Parlamentu